Archiv akcí - fotogalerie - Valtířov a Velké Březno 2015

Vlakový zájezd Valtířov – Velké Březno 25. 4. 2015
První jarní výlet Vlastivědného spolku Českolipska vedl vlakem do obce Valtířov na Ústecku. Ozdobou této obce je kostel sv. Václava. Nynější stavba, postavená na místě starého dřevěného kostela, pochází z roku 1574 s přístavbou oratoře a sakristie z let 1780-1783. Uvnitř gotické stavby se nachází renesanční oltář, kazatelna a epitafy pánů ze Salhausenu vytesané do polychromovaných pískovců. Mistrovsky provedená díla jsou zdobená erby tohoto rodu. V areálu se nachází také novogotická hrobka šlechtického rodu Chotků.  Ve Valtířově jsme se ještě zastavili u pomníku T.G. Masaryka, sloupu 14 svatých pomocníků a na místním hřbitově u hrobu Cipicha, tváře známe z obchodní značky pivovaru Velké Březno, kam náš výlet pěšky po cyklostezce pokračoval.
Na zámku ve Velkém Březnu, bývalém sídlu šlechtického rodu Chotků, jsme absolvovali klasickou prohlídku s odborným výkladem průvodkyně. Nevelký novorenesanční zámek, který si nechal postavit po odchodu do penze bývalý purkrabí Českého království  Karel Chotek (děd Žofie Chotkové, manželky následníka trůnu Ferdinanda d´ Este), zaujme svou malebností a udržovanou nevelkou zahradou se vzácnými stromy, fontánkami, plaveckým bazénkem a rybníčkem.
Díky zpožděnému vlaku nám ujel přípoj ve stanici Děčín-východ. Čekání na další vlak využil pan Smejkal k seznámení nás s historií nádražních budov a tratí v Děčíně: víte, že stará nádražní budova v této stanici byla postavená v roce 1874 podle vzoru vídeňského nádraží císaře Franz Josefa I.? Tento novorenesanční klenot již léta neobydlený dnes silně chátrá.
Slunečný den se zajímavými památkami doplněné odbornými výklady byl zárukou zdařilého výletu Vlastivědného spolku Českolipska.
Magdalena Pujmanová (článek i fotografie, pokud není uvedený zdroj)

Zaznamenala M. Pujmanová

„Valtířov, kostel svatého Václava,“ od H2k4 – Vlastní dílo
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Vnitřek kostela
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Šlechtické náhrobní desky
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Novogotická hrobka rodiny Chotků
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Památník TGM ve Valtířově
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Sloup Čtrnácti svatých pomocníků je smutná památka bez soch svatých, které byly zničené nebo ukradené
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Hrob znalce piva a přednosty stanice ve Velkém Březně Victora Cibicha, jehož tvář je na obchodní známce pivovaru Velké Březno od roku 1906. Zdroj internet.
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Zámek Velké Březno
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Detail obrázku Stáhnout obrázek
 
Zobrazit 
 
 
Powered by Phoca Gallery