Archiv akcí - fotogalerie - Žitava 2015

Vlakový zájezd do Žitavy 6. 9. 2015

Po letní přestávce pokračuje činnost Vlastivědného spolku Českolipska. V neděli 6. Září odjeli členové a příznivci spolku do Žitavy, původně na Den otevřených památek v Žitavě, který se ale nekonal (byl přesunut na následující víkend). Ve vlaku nás historik Ladislav Smejkal seznámil s historií a zajímavostmi železnice vedoucí z České Lípy do Liberce.  V Žitavě, než jsme navštívili muzeum, směřovaly naše kroky do ulice Carla Morawka, rodáka z České Lípy, který se zde usadil v 19. století. V žitavském muzeu, kde jsme byli mile přivítáni, jsme si prohlédli stálé expozice a hlavně výstavu Jan Hus – cesty pravdy. Zajímavá dvojjazyčná výstava, kterou žitavskému muzeu zapůjčilo husitské muzeum v Táboře, nás seznámila s dobou, ve které Hus žil, jeho životem, dílem i odkazem. Výstava byla doplněna vzácnými českými knihami exulantů, kteří si je brali sebou při odchodu z rodné domoviny. Jak aktuální téma zvláště pro tento čas, kdy si Evropa neví rady s asijskými běženci!
Po návštěvě žitavského muzea jsme se vydali za původní hradby starého města do oblasti kolem zeleného okruhu, kterou tvoří parky, památníky a sídliště s moderními prvky.  Zastavili jsme se u kostela Panny Marie, u bývalé slavné dílny vitráží, u místa, kde stávala synagoga (byla vypálena  v listopadu 1939), a u kostela Navštívení Panny Marie, postaveném pro katolíky v novogotickém slohu.

I když nám počasí nepřálo, přece jsme se vraceli plni zážitků a pocitů sounáležitosti. Žitava, kde jsme nebyli poprvé a kde nás vždy mile přivítají, byla v dávných dobách s Českou Lípou úzce spojená a je nám blízká.

Zaznamenala M. Pujmanová

českolipský exulant Carl Morawek má v Žitavě svoji ulici i pomník
Detail obrázku Stáhnout obrázek
honosný portál na budově staré pošty
Detail obrázku Stáhnout obrázek
Herkulova kašna na Novoměstském náměstí
Detail obrázku Stáhnout obrázek
fontána s brusičem nožů před kostelem sv. Kříže, ve kterém je vystaveno velké postní plátno
Detail obrázku Stáhnout obrázek
kostel Panny Marie v románsko-gotickém slohu
Detail obrázku Stáhnout obrázek
staré náhrobky na hřbitově kostela Panny Marie
Detail obrázku Stáhnout obrázek
pomník na místě popravy německých vojáků, kteří v květnu 1945 odmítli bojovat
Detail obrázku Stáhnout obrázek
v tomto domě se vyráběly vitráže, které nacházíme v celé Lužici
Detail obrázku Stáhnout obrázek
 
Zobrazit 
 
 
Powered by Phoca Gallery