Archiv akcí - fotogalerie - Litoměřicko 2015

Autobusový zájezd ke Dni české státnosti. Litoměřicko – 28. září 2015

Den české státnosti je státní svátek, který se u nás slaví 15 let. VSČ pořádá v tento den autobusové zájezdy do míst, ve kterých hledáme kořeny tisícileté historie českého státu. V letošním roce jsme navštívili zajímavá místa v sousedním Litoměřicku.
První zastávka vedla do obce Svádov. Zde jsme měli možnost vstoupit do kostela sv. Jakuba Většího, který není veřejnosti přístupný. Část kostela, ta nejstarší, pochází ze 14. století a je postavena v gotickém slohu. Když se o dvě století později stali majiteli Salhausenové, přistavili ke kostelu loď, věž a kryptu v duchu saské renesance. V tomto slohu jsou v malém, až intimním kostele k vidění i náhrobky, epitafy a vstupní brány. Nebyla náhoda, že nám stavba připomněla jarní výlet do Valtířova. Tamní kostel nechali přestavět stejní majitelé. Svádovská kostel byl zachován až do konce 2. světové války. Poté byl pustošen, dnes, díky péči Národního památkového ústavu, je opraven a v zachovalém stavu.
Druhé zastavení patřilo vzpomínce na Bedřicha Smetanu. Ten když se oženil, odjel s nevěstou Bety na svatební cestu do obce Kamýk k jejímu strýci Otu Polákovi. Líbánky neprobíhaly zcela ideálně, manželé si k sobě teprve hledali cestu. Místní patrioti vybudovali díky tomuto pobytu na obecním úřadě pamětní síň se vzpomínkou na velkého mistra.
Nad obcí na skalnatém čedičovém ostrohu se nachází zřícenina stejného jména. Dříve gotický hrad byl postaven na příkaz českého krále Jana Lucemburského. Přežil husitské války, v polovině 16. století zůstal opuštěn a pustnul, na počátku 19. století 2x vyhořel. Dnes nám výstup na zříceninu nabízí krásné pohledy na okolní krajinu.
Odpoledne jsme navštívili ještě dvě místa. Ve 13. hodin nás průvodkyně provedla letním sídlem českého krále Ferdinanda V. zámkem Ploskovice. Nevelké, ale útulné místnosti jsou doplněné zajímavý exponáty hodin, které Ferdinand V. sbíral. Poslední český král, který abdikoval v revolučním roce 1848, trávil letní měsíce i na svém druhém letním sídle – na zámku v Zákupech.
Poslední zastavení bylo na zřícenině hradu Kalich. Ten si nechal postavit na místě bývalé tvrze jako své soukromé sídlo Jan Žižka. Trochu náročný výstup na kopec u Třebušína byl poslední připomínkou kulatého výročí upálení Jana Husa.
Tradiční autobusový výlet na sv. Václava byl připraven tak, abychom si při něm naposledy připomněli šestisté výročí upálení Mistra Jana, vzpomněli na místa v litoměřickém kraji, kde pobývaly osobnosti, které jsou spjaté i s naším regionem, ať už to byli příslušníci habsburské dynastie nebo Bedřich Smetana, který se v České Lípě zastavil při cestě do Českého Dubu. V období babího léta byly zážitky umocněny krásnými výhledy z Kamýku a Kalichu.

Zaznamenala M. Pujmanová

kostel sv. Jakuba Většího ve Svádově
Detail obrázku Stáhnout obrázek
gotický oltář v kostele sv. Jakuba Většího
Detail obrázku Stáhnout obrázek
renesanční náhrobky v kostele sv. Jakuba Většího
Detail obrázku Stáhnout obrázek
busta Bedřicha Smetany
Detail obrázku Stáhnout obrázek
„Můžeme být spolu šťastni ale bez lásky“ oznámila Bety svému choti
Detail obrázku Stáhnout obrázek
zámek Ploskovice
Detail obrázku Stáhnout obrázek
zřícenina Kalich
Detail obrázku Stáhnout obrázek
pohled z Kalicha na Bukovou horu
Detail obrázku Stáhnout obrázek
pohled z Kalicha na horu Říp
Detail obrázku Stáhnout obrázek
 
Zobrazit 
 
 
Powered by Phoca Gallery