Vlastivědný spolek Českolipska

Historie českolipských textilních motivů

V České Lípě vznikla krásná tradice letních venkovních výstav, na kterých se podílí i náš spolek. Inspirací pro tu letošní se stala oceněná kniha Jaroslava Panáčka Kartounky v České lípě v 18. až 20. století, kterou jsme loni vydali společně s Vlastivědným muzeem a  galerií v České Lípě. Výstava nás seznámí s historií kartounářství v našem městě a bude obohacena ukázkami vzorů z kartounových vzorníků, uložených v českolipském muzeu.

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení ve čtvrtek 27. června. Vernisáž začíná ve 16.30 hodin, všichni jste srdečně zváni.   


30. října 2024    16.30 hodin - náměstí TGM


Putování po českolipských kartounkách

Otevřena výstava Putování po českolipských kartounkách

 

Vlastivědný spolek Českolipska zahájil venkovní výstavu po vybraných místech, kde v České Lípě v minulosti sídlili továrny na potiskování textilu. Výstava cíleně navazuje na knihu Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století a doplňuje prezentaci o historii českolipských textilních vzorů, kterou na náměstí TGM připravilo Regionální turistické informační centrum Česká Lípa. Na 12 panelech v šesti lokalitách centra města seznamuje návštěvníky s osudy jednotlivých kartounek a zajímavostmi, které provázely jejich provoz nebo jejich majitele. Výstava bude ke zhlédnutí až do konce října 2024.


30. října 2024    14.00 hodin - Česká Lípa


Dušičkový výlet do Doks

I v letošním roce se vydáme na Dušičkový výlet, tentokrát do Doks. Navštívíme kostel sv. Bartoloměje a na hřbitově nám průvodkyně Renata Mauserová poví o historii Valdštejnské kaple  a seznámí nás s hroby významných, nejen regionálních osobností. Kdo máte zájem, v sobotu 2. listopadu pojeďte s námi, sraz je v České Lípě hl. nádraží, vlak odjíždí v 8.24 hodin.


2. listopadu 2024    8.24 hodin - Doksy


Yucatan – poloostrov vysokého nebe

Na mexický Yucatan, území asi dvakrát větší něž Česká republika, nás zavede přednáška Ladislava Pytlouna. S autorem, který se na Yucatanský poloostrov již čtvrtstoletí opakovaně vrací, prozkoumáme přírodní rezervace při pobřeží Karibského moře či Mexického zálivu s hejny plameňáků, delfíny i s tajemnými kapustňáky. Seznámíme se s četnými památkami mayské kultury i s malebnými městy z koloniální éry. Poznáme lidové tradice a zvyky místních obyvatel, ale i důsledky masového turistického průmyslu. Navštívíme prastaré haciendy, kde se zpracovává agave nebo cukrová třtina, zastavíme se v místě dopadu meteoritu, jež způsobil zkázu dinosaurů. Pronikneme také na nekonečná území pokrytá hustým tropickým pralesem, ke skrytým lagunám zbarvených v mnoha odstínech modré i na opuštěné pláže, hnízdiště mořských želv. Všude tam vysoké mraky klesají až k zemi, a tak se nebe zdá být skoro na dosah.


9. listopadu 2024    14.00 hodin - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě


Příběh perestrojky

V sobotu 23. listopadu k nám přijede náš stálý host Mgr. Martin Tichý a seznámí nás s příběhem perestrojky. V druhé polovině sedmdesátých let 20. století žili obyvatelé Československa v „normalizované“ společností, plně ovládané mocenským aparátem KSČ. Jeho legitimita se mimo jiné opírala o ekonomickou stabilitu a hospodářský růst. Do následující dekády vstupoval komunistický režim s optimismem a bez starostí nad dalším vnitrostátním vývojem. Vzápětí se ale projevily ekonomické limity celého východního bloku. Jeho hegemon, Sovětský svaz, politickou a hospodářskou stagnaci řešil perestrojkou a politickou glasností. Tento postup byl nepřijatelný pro aparátčíky vzešlé z negace pražského (československého) jara. I proto koncept perestrojky narazil v Československu na odpor stranických dogmatiků. Co to vyvolalo a jakou šanci měl v podmínkách Československa tento reformní pokus? Tyto a další otázky zodpoví historik Martin Tichý na přednášce Příběh perestrojky. Československá perspektiva aneb O politice marné snahy… Máte-li zájem, přijďte v sobotu 23. listopadu do klubovny českolipského muzea, začátek je ve 14 hodin.


23. listopadu 2024    14.00 hodin - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě


Unikátní fenomén mokřadů Dokeska

Máchovo jezero, Břehyňský rybník, Poselský rybník u města Doksy nebo Hradčanské rybníky nedaleko Mimoně jistě znáte. Víte, kde se rybníky nacházejí, u mnohých jsme byli i osobně. Území však ukrývá také tajemná rašeliniště a rákosiny, ve kterých můžete bloudit celé hodiny. Na zmíněných mokřadech rovněž žijí reliktní druhy brouků, které jinde v České republice nenaleznete. Podíváme se spolu do míst, kam není možné se běžně dostat. Proč? Protože Vás může polknout bahno.

Zajímavá přednáška Romana Mlejnka začíná ve 14 hodin v klubovně muzea.


30. listopadu 2024    14.00 hodin - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě





▴ NAHORU