ZNOVUZROZENÍ VODNÍHO HRADU A ZÁMKU LIPÝ
Jak se dělá moderní počítačová vizualizace historické podoby na základě vědeckých poznatků
Pojďte s námi společně prožít dobrodružnou cestu jak se podle archeologických nálezů a dochovaných zbytků zdiva zrodí podoba českolipského hradu a později zámku v šesti vybraných nejdůležitějších obdobích jeho historie. Projdeme se od středověkého vodního hradu a reprezentativního sídla Jindřicha z Lipé přes pohusitskou pevnost až k baroknímu zámku. Od stavebního historika Michala Panáčka a archeologa Jiřího Ungera se dozvíte, co všechno je potřeba shromáždit za podklady a jak se pak virtuálně v počítači kámen po kameni staví hradby, věže a paláce tak, aby vypadaly co nejvěrohodněji.
Čtvrtek 21. 11. 2024 od 17:00 v Centru textilního tisku, vstupné 50 Kč
Příběh perestrojky
V sobotu 23. listopadu k nám přijede náš stálý host Mgr. Martin Tichý a seznámí nás s příběhem perestrojky. V druhé polovině sedmdesátých let 20. století žili obyvatelé Československa v „normalizované“ společností, plně ovládané mocenským aparátem KSČ. Jeho legitimita se mimo jiné opírala o ekonomickou stabilitu a hospodářský růst. Do následující dekády vstupoval komunistický režim s optimismem a bez starostí nad dalším vnitrostátním vývojem. Vzápětí se ale projevily ekonomické limity celého východního bloku. Jeho hegemon, Sovětský svaz, politickou a hospodářskou stagnaci řešil perestrojkou a politickou glasností. Tento postup byl nepřijatelný pro aparátčíky vzešlé z negace pražského (československého) jara. I proto koncept perestrojky narazil v Československu na odpor stranických dogmatiků. Co to vyvolalo a jakou šanci měl v podmínkách Československa tento reformní pokus? Tyto a další otázky zodpoví historik Martin Tichý na přednášce Příběh perestrojky. Československá perspektiva aneb O politice marné snahy… Máte-li zájem, přijďte v sobotu 23. listopadu do klubovny českolipského muzea, začátek je ve 14 hodin.
Unikátní fenomén mokřadů Dokeska
Máchovo jezero, Břehyňský rybník, Poselský rybník u města Doksy nebo Hradčanské rybníky nedaleko Mimoně jistě znáte. Víte, kde se rybníky nacházejí, u mnohých jsme byli i osobně. Území však ukrývá také tajemná rašeliniště a rákosiny, ve kterých můžete bloudit celé hodiny. Na zmíněných mokřadech rovněž žijí reliktní druhy brouků, které jinde v České republice nenaleznete. Podíváme se spolu do míst, kam není možné se běžně dostat. Proč? Protože Vás může polknout bahno.
Zajímavá přednáška Romana Mlejnka začíná ve 14 hodin v klubovně muzea.