Podzimní akce spolku
Pestrá nabídka přednášek a výletů na podzimní měsíce.
Život v českolipském augustiniánském klášteře
Dnešní Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě se nachází v bývalém klášterním areálu řádu bratří poustevníků sv. Augustina. Jaké jsou dějiny kláštera, kostela, pozdějšího gymnázia a přilehlého poutního areálu? K čemu sloužily místnosti, ve kterých se dnes nachází stálé expozice či krátkodobé výstavy?
Historik Jan Rucz, který nás areálem provede, nám připomene dobu, kdy zde bydleli mniši a poví nám o jejich každodenním životě. Přijďte si prohlédnout českolipské muzeum netradičně a trochu jinak než jste jako běžný návštěvník zvyklí.
Na Ještěd a pramenům Ploučnice
„Nejlépe bude vyrazit vlakem z České Lípy do Liberce. Vždyť nejkrásnější pohled na svět je z okna vlaku. Z města Liberce pojedeme pod Ještěd tramvají a lanovkou na vrchol. Proč asi? Abychom přehlédli většinu kraje, kam putování povede.“
To jsou úvodní slova knihy Krajem svaté Zdislavy historika Ladislava Smejkala a fotografa Vladimíra Štěpánského, která se nám již třetím rokem stala předlohou k výletům našeho spolku. V neděli 13. října odjedeme z České Lípy v 7.34 hodin do Liberce. Přejme si krásné počasí, abychom opravdu zhlédli kraj svaté Zdislavy, naší patronky. Povíme si o Ještědu, jeho dominantě, a vydáme se na 9 km dlouho cestu přes Janův důl do Osečné. Cestou odbočíme k pramenu Ploučnice, té přes sto kilometrů dlouhé a velmi zajímavé řeky, která, kdybychom se po ní vydali, by nás zavedla až do Děčína. My se ale z Osečné vrátíme do České Lípy. Kdo máte zájem o vlastivědnou procházku, pojeďte s námi, těšíme se na Vás.
Stavby sklářského průmyslu v borsko-šenovské oblasti
Přednáška se bude věnovat borsko-šenovské oblasti, která náleží mezi klíčové sklářské regiony v celosvětovém měřítku. Pozornost bude věnována stavbám, které sloužili k výrobě skla (sklářské hutě), rafinaci (zušlechťování) skla (rafinerie, brusírny, malírny, rytecké dílny, lustrárny...) a k zajištění surovin (lomy, tírny sklářských barev..). Zmíněny budou především nejvýznamnější průmyslové stavby, pocházející z poslední čtvrtiny 19. a 1. poloviny 20. století, doplněné o některé starší objekty. Sklářské areály budou prezentovány na současných snímcích, archivních fotografiích, dobových stavebních plánech a také na kresebných rekonstrukcích a mapách shrnujících stavební vývoj. Mgr. Miroslav Kolka připravil přednášku z knihy Průmyslové dědictví: sklářství borsko-šenovské oblasti, jejíž je autorem, a která vyšla před dvěma lety.
Historie českolipských textilních motivů
V České Lípě vznikla krásná tradice letních venkovních výstav, na kterých se podílí i náš spolek. Inspirací pro tu letošní se stala oceněná kniha Jaroslava Panáčka Kartounky v České lípě v 18. až 20. století, kterou jsme loni vydali společně s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě. Výstava nás seznámí s historií kartounářství v našem městě a bude obohacena ukázkami vzorů z kartounových vzorníků, uložených v českolipském muzeu.
Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení ve čtvrtek 27. června. Vernisáž začíná ve 16.30 hodin, všichni jste srdečně zváni.
Putování po českolipských kartounkách
Otevřena výstava Putování po českolipských kartounkách
Vlastivědný spolek Českolipska zahájil venkovní výstavu po vybraných místech, kde v České Lípě v minulosti sídlili továrny na potiskování textilu. Výstava cíleně navazuje na knihu Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století a doplňuje prezentaci o historii českolipských textilních vzorů, kterou na náměstí TGM připravilo Regionální turistické informační centrum Česká Lípa. Na 12 panelech v šesti lokalitách centra města seznamuje návštěvníky s osudy jednotlivých kartounek a zajímavostmi, které provázely jejich provoz nebo jejich majitele. Výstava bude ke zhlédnutí až do konce října 2024.