Vlastivědný spolek Českolipska

Výročí 140 let od založení Nordböhmischer Excursions-Clubu

Sobota 3. ledna: Trofeje Excurions-clubu. Známá i méně známá místa Českolipska na obrázcích ze sbírky vlastivědného spolku Excursionsclub. Přednáška Ladislava Smejkala - více zde.

Leden – červen: Koncerty komorní řady festivalu Lípa Musica s připomenutím osobností města (Česká Lípa, Centrum textilního tisku)

út/23/1/19h Kalabis Quintet a Bohumil KINSKÝ - více zde.
út/20/2/19h Purgatio: středověká a renesanční inspirace Dantovou komedií a Wilhelm HORN - více zde.
út/20/3/19h Zemlinský kvartet a Franz MOHAUPT, více podrobností naleznete zde a zde.
út/24/4/19h Musica Florea & Marek Štryncl a Josef Mauritius ELBEL, více zde a také zde.
út/22/5/19h Lukáš Sommer & kytara a Johann Nepomuk WILLOMITZER, více zde.
út/19/6/19h Ritornello & Michael Pospíšil a Eduard STEFFEN (Městský park), více zde.

Sobota 10 března: Setkání Miroslava Sovadiny a Ladislava Smejkala o vlastivědné práci od Excursionclubu až Vlastivědnému spolku Českolipska. Začátek ve 14 hodin v klubovně muzea.

Sobota 24. března: Slavnostní valná hromada VSČ u příležitosti 140. výročí ustavující schůze Nordböhmischer Excursions-Club, více zde.

25. 4. - 17. 6. 2018: Fotografické trofeje z Excursions-clubu. Fotografie a fotokopie z domova i ze světa věnované členy a příznivci Vlastivědného spolku Excursionsclub. Výstava v Maštálkové síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě - více zde.

Středa 25. 4.: Trofeje Excursionsclubu. Výstava v Maštálkově síni – více zde.

Sobota 15. září: Vzpomínkový výlet na hrad Ostrý k připomínce události, kde se zrodila myšlenka na založení Nordböhmischer Excursions-clubu, více zde.

Středa 10. října v 17 hodin: Vernisáž výstavy „Deset výletů Nordböhmischer Excursions–Clubu v roce 1878”, doplněná o výstavu osobností Nordböhmischer Excursions–Clubu. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše (mezi OD Andy a Banco) od 10. října do 3. prosince 2018. Vstup volný - více zde.

Čtvrtek 22. listopadu v 15 hodin: „Kam se ubírá vlastivědná práce na počátku 21. století?” Diskusní pracovní setkání vlastivědných pracovníků Českolipska. V klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Viz níže:

Neděle 2. prosince v 17 hodin: Slavnostní pokřtění knihy „Nordböhmischer Excursions-Club a 140 let vlastivědné práce na Českolipsku” a charitativní koncert KCHUN Martin Prokeš a Marek Šulc.
Kostel mistra Jana Husa u městského parku v České Lípě, vstupné dobrovolné - více zde.
Fotogalerie ze křtu knihy zde.

Diskusní setkání vlastivědných pracovníků Českolipska:
„Kam se ubírá vlastivědná práce na počátku 21. století?“

V rámci letošních akcí k připomenutí 140. výročí založení Nordbömischer Excursions-Clubu se ve čtvrtek 22. listopadu 2018 v klubovně VMG Česká Lípa v příjemné přátelské atmosféře uskutečnilo setkání vlastivědných pracovníků z českolipského regionu. Na pozvání Vlastivědného spolku Českolipska se ho zúčastnili kolegové z Kamenického Šenova, Zákup, Náhlova, Jablonného v Podještědí, Varnsdorfu i České Lípy. Obohacující vzájemná diskuse představila činnosti jednotlivých spolků a organizací, jejich současné zkušenosti s různými druhy vlastivědné práce i zájmem s nímž se setkávají. Po více než třech hodinách družné debaty se celkově potvrdilo, že tato dobrovolná občanská činnost hraje stále nezastupitelnou roli ve společnosti a je vhodným a nezbytným doplňkem fungování oficiálních státních, krajských nebo městských institucí, kterým je zároveň kvalitním partnerem. Navíc v dnešní „hysterii“ po vynucování zdánlivé korektnosti postojů těchto institucí může sehrávat velmi podstatnou roli při zdravém posilování národního uvědomění vycházejícího z navazování na historii našich míst, kde žijeme. Bez příměsí politické dezinterpretace a populistického účelového nacionalismu, které se bohužel opět čím dál tím více objevují. V tom naše spolky a vlastivědná práce ve všech rovinách, znovu nabývá na důležitosti.

Setkání vlastivědných pracovníků 2018

140 let - plakát
▴ NAHORU