Vlastivědný spolek Českolipska

Vyberte si jedno z uvedených písmen.

A    B    C    Č    D    E    F    G    H    CH    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    Ř    S    Š    T    U    V    W    Z    

ŘEHÁK, Franz | ŘEHOUNEK, Rudolf Sergej |

ŘEHÁK, Franz

1866 - Podmoky u Poděbrad
1927 - Kunratice u Cvikova

učitel národní školy, člen sekce Horského spolku, amatérský kamenosochař

Působil v Kunraticích jako učitel na národní škole od roku 1892 do roku 1927. Aktivně se účastnil zdejšího společenského života; mimo jiné vedl sanitní oddíl zdejšího spolku dobrovolných hasi¬čů, byl sčítacím komisařem při sčítání lidu v roce 1921 a jako člen zdejší sekce Horského spolku se stal spoluautorem kamenických výtvorů na Dutém kameni, na jehož vrcholové plošině si dodnes můžeme přečíst jeho vytesané jméno. Po úrazu z prosince 1926 byl počátkem roku 1927 penzionován a ještě téhož roku v květnu zemřel.

Literatura
Novák, Tomáš: Skalní reliéfy v okolí Cvikova. In: Cvikov - město na úpatí Lužických hor, Cvikov - Česká Lípa 2018, s. 254.


ŘEHOUNEK, Rudolf Sergej

6. dubna 1890 - Rožďalovice u Jičína
31. července 1962 - Mimoň

voják, legionář

Narodil se v Rožďalovicích na Jičínsku, vyučil se truhlářem a externě studoval obchodní akademii. Za 1. světové války byl odvelen na ruskou frontu v Karpatech, ale v listopadu 1915 přešel s několika dalšími muži k Rusům. 13. srpna 1916 vstoupil do legií a byl odvelen na frontu k 1. střeleckému pluku Jana Husa. Z bojů u Zborova si odnesl zranění, s jehož následky se potýkal do konce života. Po válce se do Čech vracel z Vladivostoku přes Japonsko a Spojené státy. Své zážitky ze zajetí i bojišť 1. světové války a návratu domů zaznamenal v denících, které pro vydání zpracoval jeho prasynovec Jan Řehounek (Příběh legionáře). Za svou legionářskou činnost dostal několik vyznamenání, např. Československý válečný kříž. Do Mimoně přišel po 2. světové válce a převzal zde poštovní úřad.

Literatura
Hoffmann, Pavel et al.: Po stopách významných osobností a událostí v Mimoni, Mimoň 2014, s. 37–39.





▴ NAHORU